Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wolontariuszu pamiętaj o sobie!

Utworzono dnia 01.04.2022

Wojna na Ukrainie spowodowała, że tysiące ludzi nagle znalazło się w potrzebie. Uciekając przed groźbą śmierci gwałtownie zjawili się w Polsce, a wraz z nimi cały sztab ludzi gotowych im pomagać. Są wśród nich zarówno pracownicy różnego rodzaju służb pomocowych ale w większość to zwykli ludzie, którzy wolontariacko pomagają uchodźcom w radzeniu sobie w tej trudnej sytuacji.

Praca wolontariuszy jest niezwykle potrzebna, ale także „kosztowana”. Koszty te nie mierzy się jednak w pieniądzach, ale w przeżyciach każdego z nich. Pomaganie uchodźcom wiążę się bowiem z byciem pod ciągłym oddziaływaniem ich silnych, czasem ekstremalnych emocji. Wolontariusze wysłuchują liczne relacje z traumatycznych doznań, jakich doświadczyli ich klienci, co wymusza na nich nieustanną rewizję własnych przekonań dotyczących cierpienia, sensu życia, okrucieństwa i śmierci. Te przerażające obrazy i przeżycia, wzbudzają u osoby pomagającej poczucie strachu, lęku, paraliżu, czy zemsty. Osoby te mogą również nadmiernie identyfikować się z osobami, którym pomagają i czuć złość wobec osób odpowiedzialnych za ta sytuację. W zależności od cech osobowościowych wolontariusza oraz rodzaju doświadczeń z jakimi spotyka się, zależeć będzie czy wystąpi u niego „zespół zmęczenia współczuciem”. Zespół ten objawia się napięciem i silna koncentracją na kliencie i jego traumie, ujawniająca się w formie doświadczania urazowego zdarzenia jako własnego, któremu towarzyszą uczucie paraliżu, koszmarne sny. Czasem zmęczenie to objawia się chęcią unikania przypominania sobie tego zdarzenia. Poza tym wolontariusz może nagle zauważyć u siebie luki w pamięci, objawy stałego pobudzenia, poczucie wyobcowania, wybuchy gniewu, paniki i brak dystansu do przeżyć klienta.

Jeśli więc jesteś wolontariuszem, który pomaga obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i zauważasz u siebie powyższe objawy, zadbaj o siebie i sam zgłoś się do psychologa po pomoc.

 

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu wolontariusze i inne osoby zauważające u siebie objawy kryzysu mogą nieodpłatnie skorzystać z pomocy psychologa p. Magdaleny Gałkowskiej-Kuźmin – celem umówienia spotkania skontaktuj się pod numerem telefonu: tel. 61 44 26 769 lub tel. kom. 697 070 580.

 

Jeśli wolisz spotkania grupowe zapraszamy na spotkania grupy wsparcia dla osób potrzebujących wparcia psychicznego, która spotyka się w każdy poniedziałek w godzinach od 16:00 na salce katechetycznej przy ul. Piłsudskiego 15 (wejście od strony podwórza) w Nowym Tomyślu.

 

Na każdym spotkaniu obecny jest psycholog p. Magdalena Gałkowska-Kuźmin, z którą można się również kontaktować telefonicznie (pod numerem telefonu: 697 070 580) celem uzyskania szerszych informacji.

 

op. M.G-K.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 211

W poprzednim tygodniu: 307

W tym miesiącu: 1046

W poprzednim miesiącu: 1152

Wszystkich: 60581