Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Przemocy w rodzinie najczęściej doświadczają kobiety

Utworzono dnia 23.11.2020

W powiecie nowotomyskim, tak jak na całym świecie najczęściej kobiety doświadczają przemocy w rodzinie. Aby poruszyć tę kwestię na skalę światową, ONZ ogłosiło datę 25 listopada Międzynarodowym Dniem Walki z Przemocą Wobec Kobiet.

 

Czym jest przemoc wobec kobiet?

Przemoc wobec kobiet ma różne formy, takie jak bicie, maltretowanie, wykorzystywanie seksualne, gwałt, zmuszanie do prostytucji i inne. Poza tym wobec kobiet stosowana jest także przemoc psychiczna i ma ona zawsze miejsce wtedy, kiedy w sposób zamierzony, swoimi słowami, staramy się wyrządzić partnerce krzywdę. Do przemocy psychicznej zalicza się m.in. poniżanie, wyzywanie, zawstydzanie, przesłuchiwanie, szantażowanie, itp.

 

Dlaczego kobiety są najczęstszymi ofiarami przemocy?

Kultura w której się wychowujemy inaczej traktuje chłopców i dziewczynki. Chłopiec wzrastając otrzymuje często przyzwolenie na używanie siły w rozwiązywaniu problemów rówieśniczych. Od dziewczynek oczekuje się opanowania, podległości i posłuszeństwo.

Oczywiście o tym, czy zostaniemy sprawca przemocy decyduje więcej czynników (np. alkoholizm), ale nie możemy zapominać o tym, że pewne wzorce kulturowe i środowisko rozwoju (wychowanie) ma wpływ na kształtowanie się naszych umiejętności radzenia sobie np. ze stresem.

 

Jeśli doświadczyłaś przemocy w rodzinie, pamiętaj: Nie jesteś za to odpowiedzialna!

Wokół przemoc wobec kobiet w Polsce krąży wiele mitów np. takie powiedzenia jak: „ jeśli bije, znaczy kocha”, „sama go sprowokowała”.  Jeśli jesteś ofiarą przemocy nie daj sobie wmówić, że czymkolwiek zasłużyłaś na bicie przez partnera – przemoc wobec kobiet to przestępstwo ścigane z urzędu!

 

Jak przeciwdziałać przemocy wobec kobiet?

Po pierwsze kobieta musi sama rozpoznać i uświadomić sobie, że jest ofiarą przemocy. W tym pomóc jej może kontakt ze specjalistą doświadczonym w pracy z osobami doświadczającymi i stosującymi przemoc. Każda z Pań może zgłosić się do nas i skorzystać z porady pracownika socjalnego, psychologa, czy prawnika. Pomożemy Ci się przyjrzeć Twojej sytuacji i pokierujemy w dalszych działaniach.

 

Kontakt: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu (ul. Poznańska 30, 64-300 Nowy Tomyśl) tel. 61 44 26 776.

 

Bezpośredni kontakt do:

- psychologa: tel. 697 070 580

- pracownika socjalnego: tel. 697 077 317

 

Pamiętaj jeśli Twój partner stosuje przemoc, to nie zmieni się on w kochającego, niepijącego mężczyznę bez pomocy terapeutycznej. On również może zgłosić się do nas o taką pomoc!

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 91

W poprzednim tygodniu: 260

W tym miesiącu: 16

W poprzednim miesiącu: 1170

Wszystkich: 60721