Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Depresja różne ma imię

Utworzono dnia 22.02.2024

Depresja według Międzynarodowej Organizacji Zdrowia (WHO) to czwarta najpoważniejsza choroba na świecie i jedna z głównych przyczyn samobójstw. Przewiduje się, że do 2030 roku stanie się także pierwszą najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową na świecie. Na świecie choruje na nią aż 350 milionów ludzi, w Polsce - 4 miliony.

Depresja klasyfikowana jako zaburzenie nastroju może mieć różne postacie. Poszczególne rodzaje depresji są różnie leczone.

W zależności od tego czy skupimy się na symptomach depresji czy próbujemy wyjaśnić przyczyny jej powstania, można wymienić m.in. takie rodzaje depresji jak:

- depresja endogenna - wywołana przez biochemiczne zaburzenia funkcjonowania mózgu, systemu hormonalnego lub nerwowego;

- zaburzenia afektywne dwubiegunowe (inaczej zaburzenia maniakalno-depresyjne, psychoza maniakalno-depresyjna, depresja dwubiegunowa) – jest to zaburzenie psychiczne charakteryzujące się cyklicznymi, naprzemiennymi epizodami manii, depresji i stanu pozornego zdrowia psychicznego, jego przyczyna nie jest znana;

- depresja poporodowa – dotyczy kobiet w ciąży i po porodzie, często jest wynikiem wielu czynników;

- depresja sezonowa, zwana także sezonowym zaburzeniem afektywnym (SAD) – różni się od depresji klinicznej, związanej z zaburzeniami emocjonalnymi na głębszym poziomie psychicznym, pojawia się cyklicznie, jesienią lub zimą i ustępuje wiosną lub latem, przyczyna choroby nie jest dokładnie określona, być może wiąże się z nasileniem ekspozycji na światło słoneczne;

- depresja psychotyczna – wiąże się z utratą kontaktu z rzeczywistością i doświadczeniami psychotycznymi (omami – chory widzi lub słyszy rzeczy, które nie istnieją lub urojeniami – osoba ta ma fałszywe przekonania o innych, o świecie np. dot. bycia prześladowanym);

- depresja maskowana – jej objawy są zbliżone do klasycznego epizodu depresyjnego, jednak nastrój chorego może poprawić się w odpowiedzi na pozytywne okoliczności i zdarzenia. Depresja może być maskowana poprzez nadmierną aktywność, nadużywanie alkoholu, bóle niewiadomego pochodzenia, świąd skóry, zaburzenia ze strony układu pokarmowego, natręctwa i inne.

 

Bez względu na to jaka to depresja, każda może być leczona. Dobrze dobrane leczenie przywraca chorego na nowo do życia. Dlatego nie wahajmy się konsultować naszego stanu z lekarzem, czy psychologiem.

Przypominamy, że w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu można nieodpłatnie skorzystać z poradnictwa psychologicznego. Porad udziela psychologa p. Magdalena Gałkowska-Kuźmin (w celu umówienia spotkania prosimy o kontakt telefoniczny tel. 61 44 26 769 lub 697 070 580).

Poza tym PCPR w Nowym Tomyślu prowadzi grupę wsparcia, dla osób go potrzebujących. Spotkania odbywają się w każdy poniedziałek od godziny 16:00 na salce katechetycznej przy ul. Piłsudskiego 15 w Nowym Tomyślu. Więcej informacji udziela p. M. Gałkowska-Kuźmin.

 

Oprac. M. G-K.

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 1

W poprzednim tygodniu: 260

W tym miesiącu: 1096

W poprzednim miesiącu: 1152

Wszystkich: 60631