Warsztaty Terapii Zajęciowej
Warsztat oznacza wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo placówkę stwarzającą osobom niepełnosprawnym niezdolnym do podjęcia pracy możliwość rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia. Warsztaty mogą być organizowane przez fundacje, stowarzyszenia lub przez inne podmioty.
Celem warsztatu jest:
- wspomaganie procesu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych,
- stwarzanie osobom z niepełnosprawnościami niezdolnym do podjęcia pracy możliwości rehabilitacji społecznej i zawodowej w zakresie pozyskania lub przywracania umiejętności niezbędnych do podjęcia zatrudnienia.
Realizacji celów służy stosowanie technik terapii zajęciowej zmierzających do usamodzielnienia uczestników, poprzez wyposażenie ich w umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, a także rozwijania psychofizycznych sprawności oraz podstawowych i specjalistycznych umiejętności zawodowych, umożliwiających uczestnictwo w szkoleniu zawodowym albo podjęcie pracy.
Uczestnicy warsztatów:
Uczestnikami warsztatów mogą być osoby posiadające:
- prawnie potwierdzony status niepełnosprawności, oraz
- wskazanie do uczestnictwa w terapii zajęciowej w swoim orzeczeniu o stopniu niepełnopsarwności.
Zgłoszenia osób z niepełnosprawnościami, które chcą uczestniczyć w warsztacie przyjmuje i zatwierdza jednostka zamierzająca utworzyć lub prowadząca warsztat, w uzgodnieniu z powiatowym centrum pomocy rodzinie. Podmiot prowadzący warsztat prowadzi listę osób z niepełnosprawnościami, których zgłoszenie do uczestnictwa w warsztacie zostało zatwierdzone i które nie rozpoczęły terapii w warsztacie. Terapię prowadzoną w warsztacie realizuje się na podstawie indywidualnego programu rehabilitacji uczestnika, który zawiera informacje dotyczące osoby z niepełnosprawnością, planowanych działań wobec uczestnika i spodziewanych efektów tych działań.
Koszty utworzenia, działalności i wynikające ze zwiększenia liczby uczestników warsztatu są współfinansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, ze środków samorządu terytorialnego lub z innych źródeł.
Na terenie powiatu nowotomyskiego działalność prowadzą dwa Warsztaty Terapii Zajęciowej:
1. Warsztat Terapii Zajęciowej w Grońsku – prowadzony przez Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną, Koło w Lwówku. Obecnie z zajęć korzysta 40 uczestników, których rehabilitacja odbywa się w następujących pracowniach: gospodarstwa domowego, komputerowo-introligatorskiej, hafciarsko-krawiecko-tkackiej, plastyczno-artystycznej, stolarskiej, edukacyjno-terapeutycznej, wikliniarsko-ogrodniczej, gospodarczej.
Adres:
Warsztat Terapii Zajęciowej w Grońsku,
Grońsko 25, 64-310 Lwówek,
tel. 61 44 12 943, email: info@wtzgronsko.pl.
2. Warsztat Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu – prowadzony przez Społeczną Fundację Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym w Zbąszyniu. Obecnie z zajęć korzysta 40 uczestników, których rehabilitacja odbywa się w następujących pracowniach: gospodarstwa domowego, krawiecko-hafciarskiej, plastycznej, komputerowej, modelarskiej, ogrodniczej, artystycznej i aktywności twórczej.
Adres:
Warsztat Terapii Zajęciowej w Zbąszyniu,
ul. Powstańców Wlkp. 41, 64-360 Zbąszyń,
tel. 68 38 69 218, email: wtz-zbaszyn@o2.pl.
Źródło:
- ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. 2024 r., poz. 44 ze zm.)
- https://niepelnosprawni.gov.pl/art,10,warsztaty-terapii-zajeciowej