Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom

Utworzono dnia 01.09.2023

10 września obchodzimy Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom.
Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw oraz przeciwdziałanie czynom samobójczym poprzez właściwe wsparcie psychologiczne osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

W Polsce więcej osób popełnia samobójstwa, niż ginie w wypadkach drogowych. Problem dotyczy nie tylko dorosłych, ale coraz częściej także dzieci i młodzież. Osoba mająca myśli samobójcze  często wcześniej sygnalizuje otoczeniu swoje złe samopoczucie, niechęć do aktywności, brak celów, niepokój. Czasem wystarczy zwykła ludzka reakcja, zainteresowanie, by pomóc takiej osobie wydobyć się z myślenia, że na jego problemy istnieje tylko jedno rozwiązanie – samobójstwo.  Nie bagatelizujmy żadnego sygnału. Nie oceniajmy. Każdy z nas może doświadczyć sytuacji, w której nie będzie widzieć sensu, a wszystko wokół będzie wydawać się takie przerażające.

Jeżeli masz myśli samobójcze potrzebujesz pomocy! Powiedz o tym swoim bliskim. Zgłoś się po pomoc do psychologa lub lekarza psychiatry. Jeśli wiesz, że zagrażasz samemu sobie lub wiesz, że ktoś z Twoich bliskich chce popełnić samobójstwo nie wahaj się zadzwonić pod numer alarmowy 112.

W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu możesz bezpłatnie skonsultować się z psychologiem i skorzystać z grupy wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia.

Skontaktuj się z nami i daj sobie szansę!

Psycholog – Magdalena Gałkowska-Kuźmin tel. 61 44 26 769 lub 697 070 580  (przyjmuje w poniedziałki, czwartki i piątki).

Grupa wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia Klub „Pomocna Dłoń” – spotyka się w każdy poniedziałek od godziny 16:00 na salce katechetycznej przy ul. Piłsudskiego 15 w Nowym Tomyślu (wejście od podwórza). W spotkaniach grupy uczestniczy nasz psycholog.

 

op. M G-K

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 159

W poprzednim tygodniu: 241

W tym miesiącu: 629

W poprzednim miesiącu: 1105

Wszystkich: 63562