Kryzys psychiczny – jak sobie z nim radzić?
Z kryzysem psychicznym mamy zazwyczaj do czynienia w sytuacjach, które przekraczają nasze możliwości radzenia sobie z nimi. W takich przypadkach wymagania otoczenia,sytuacji są tak duże, że odczuwamy silne napięcie emocjonalne i nie potrafimy znaleźć wyjścia z problemów.
Poza silnym napięciem kryzys objawia się: obniżeniem nastroju (smutkiem, złością, rozdrażnieniem), zaburzeniami snu i apetytu, trudnościami w koncentracji uwagi, zmęczeniem, poczuciem wyczerpania, brakiem energii i motywacji, zaburzeniami psychicznymi (np. depresją, lekami), a w przypadku zaburzeń depresyjnych również myślami samobójczymi. Śmierć bliskiej osoby, problemy finansowe, trudności w relacjach, problemy wychowawcze, utrata pracy, długotrwała, czy poważna choroba, przeciążenie obowiązkami, doświadczenia urazowe (np. wypadki, katastrofy, przemoc) mogą spowodować kryzys psychiczny. To od posiadanego potencjału (poziomu zdrowia psychicznego i umiejętności przeciwdziałania kryzysom), ale także od otoczenia (udzielanego wsparcia, długotrwałości sytuacji) zależy jak dana osoba będzie sobie radziła w trudnej sytuacji. Ważne jest byśmy uczyli się rozpoznawać ten stan zarówno u siebie, jak i innych, a gdy już go zauważymy, nie bójmy zwrócić się do rodziny, bliskich. Opowiedzmy o swoich problemach. Poprośmy o pomoc.
Poza tym każda osoba w kryzysie może zwrócić się po pomoc również do specjalisty: psychologa i psychiatry. W Powiatowy Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu osoby dorosłe mogą w sytuacjach kryzysowych skorzystać z następującego wsparcia specjalistycznego:
1) Pomoc psychologa – p. Magdaleny Gałkowskiej-Kuźmin tel. 61 44 26 769 lub 697 070 580,
2) Wsparcie pracownika socjalnego – p. Karoliny Grynia i p. Magdaleny Werner tel. 61 44 26 776.
Zapraszamy również na spotkania GRUPY WSPARCIA, na które przychodzą osoby właśnie doświadczające różnych kryzysów. Grupa spotyka się w każdy poniedziałek od godz. 16 na salce katechetycznej przy ul. Piłsudskiego 15 w Nowym Tomyślu (wejście od podwórza). Na spotkaniach jest obecna psycholog p. Magdalena Gałkowska-Kuźmin, która udziela szerszych informacji nt. grupy.
Zapraszamy do kontaktu.
ZGŁOŚ SIĘ PO POMOC! NIE CZEKAJ AŻ KRYZYS SIĘ POGŁĘBI!