Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

„Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj #Rozmawiaj#Reaguj”

Utworzono dnia 09.03.2023

To nigdy nie jest wina dziecka. 

„Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj #Rozmawiaj#Reaguj”.

 

Państwowa Komisja do spraw wyjaśniania przypadków czynności skierowanych przeciwko wolności seksualnej i obyczajności wobec małoletniego poniżej lat 15 przygotowała kampanię społeczną pt.: „#Rozmawiaj#Reaguj”. Kampania ta ma na cel uwrażliwienie społeczeństwa na problem wykorzystania seksualnego małoletnich.

 

Z Pierwszego Raportu PKDP wynika, że ofiarami przemocy seksualnej w Polsce w ubiegłych latach najczęściej były dzieci w wieku 13-15 (49%) i 7-12 (41%) lat. W okresie popełnienia czynu 76% skrzywdzonych dzieci przebywało w swoim domu, pod opieką rodziców. Niestety w 54% przypadków nikt z najbliższego otoczenia (rodzice, nauczyciele, krewni) nie zauważył nic niepokojącego. Najczęściej samo dziecko ujawnia taką informację, borykając się często z brakiem zaufania dorosłych, pretensjami, negatywną oceną swojego zachowania. A przecież czyn zabroniony popełnił dorosły. On jest winny i odpowiedzialny za to co się stało, za każdy akt skrzywdzenia dziecka. To nigdy nie jest wina dziecka.

 

Wspomniane przypadki wykorzystania seksualnego małoletnich powinny uświadomić każdego rodzica, by większym stopniu zwracał uwagę na dziecko, płynące od niego sygnały i nie lekceważył tego co jest przez nie zgłaszane. Ważna jest jak najszybsza reakcja. Tylko inny dorosły z otoczenia dziecka może mu pomóc i zapobiec dalszemu krzywdzeniu. Pamiętajmy, że bezpieczne, wolne od przemocy seksualnej dzieciństwo możliwe jest tylko wśród odpowiedzialnych, uważnych i wrażliwych dorosłych.

 

Odczytując zamieszczony na plakacie kod QR, można przenieść się na stronę kampanii, gdzie są umieszczone wskazówki, które mogą pomóc opiekunowi małoletniego poradzić sobie z sytuacją podejrzenia wykorzystania lub faktu wykorzystania seksualnego dziecka, tak aby mógł dać małoletniemu odpowiednie wsparcie.

 

Op. MGK

 

Gdy zauważysz, że dziecko jest, m.in.: przygnębione i zlęknione, izoluje się, ma problemy w szkole i niską samoocenę, to: rozmawiaj, słuchaj, uwierz i reaguj #RozmawiajReaguj

Utworzono dnia 10.03.2023, 07:42

ZAŁĄCZNIKI:

  • nie_rozmawiales
    Utworzono dnia 09.03.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    plakat

  • nie_uwierzyles
    Utworzono dnia 09.03.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    plakat

  • nie_zauwazyles
    Utworzono dnia 09.03.2023, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    plakat

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 270

W poprzednim tygodniu: 274

W tym miesiącu: 798

W poprzednim miesiącu: 1152

Wszystkich: 60333