Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Dbajmy o nasz dobrostan!

Utworzono dnia 10.06.2024

Grafika przedstawiająca zdjęcie dłoni trzech osób oraz tekst „POWIATOWE CENTRUM  POMOCY RODZINIE w Nowym w Tomyślu i tytuł DBAJMY O SWÓJ DOBROSTAN”

 

Zgodnie z cebulową teorią szczęścia Janusza Czapińskiego istnieją trzy warstwy poczucia szczęścia: 
1) wola życia, 
2) ogólny dobrostan psychiczny,
3) zadowolenie z poszczególnych dziedzin życia.
Wola życia jest bazowym stanem człowieka, który pozwala utrzymać go przy życiu. Oznacza pozytywne nastawienie wobec celów, które człowiek chce realizować i które nadają sens jego życiu. Ogólny dobrostan psychiczny, czyli świadoma ocena przez osobę jej własnego życia. Są to odczucia  i sądy dotyczące własnego szczęścia, które mogą zmieniać się pod wpływem okoliczności życiowych. Jest to bilans rzeczy pozytywnych, które jeszcze doświadczymy i tych, które już nam się udały. 
Z kolei zadowolenie z jakiejś konkretnej dziedziny życia, np. życia rodzinnego, pracy, zdrowia, warunków mieszkaniowych, życia towarzyskiego, jest najbardziej zmienne i zależne od tego jak w danym obszarze nam się wiedzie. 


Najbardziej stabilną część naszego poczucia szczęścia stanowi wola życia. To ona nadaje sens naszemu życiu i powoduje, że po każdym kryzysie (traumatycznych przeżyciach, wypadkach, śmierci bliskich) w końcu odzyskujemy stan sprzed tych wydarzeń. Dzięki niej nawet po największym niepowodzeniu podnosimy się i żyjemy dalej. 
Niekiedy jednak trudno jest nam odzyskać równowagę. Dzieje się to zwłaszcza wtedy, gdy doświadczamy licznych trudnych doświadczeń przez długi czas, gdy nasze możliwości poradzenia sobie z sytuacją są ograniczone oraz kiedy nie mamy wokół siebie odpowiedniego wsparcia.
Nasi najbliżsi też nie zawsze chcą i mogą być dla nas pomocni. Nie wahaj się wtedy skorzystać z pomocy specjalistów, którzy na co dzień pomagają odzyskiwać dobrostan, czyli poczucie szczęścia wielu ludziom.


W Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu możesz nieodpłatnie uzyskać pomoc:
- pracownika socjalnego – p. Karolina Grynia lub p. Magdalena Werner tel. 61 44 26 776
- psychologa – p. Magdalena Gałkowska-Kuźmin tel. 61 44 26 769 lub 697 070 580
- prawnika - p. Piotr Brudło tel. 61 44 26 773
- mediatora rodzinnego – p. Magdalena Werner tel. 61 44 26 776


Zadzwoń i umów się na spotkanie. Pomożemy Ci odzyskać swój dobrostan.
Oprac. M G-K

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 275

W poprzednim tygodniu: 315

W tym miesiącu: 864

W poprzednim miesiącu: 1123

Wszystkich: 62692