Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

23 luty - Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Utworzono dnia 23.02.2023

Depresja to jedno z najczęstszych zaburzeń zdrowia psychicznego.

Każdego roku na depresję cierpi około 40 milionów mieszkańców Europy, a na całym świecie dotyka ona ponad 300 milionów osób. Depresja może spotkać każdego. Zarówno mężczyźni, kobiety, jak i dzieci mogą mieć cierpieć na to zaburzenie. Depresja jest czymś znacznie poważniejszym niż zwykły kryzys czy codzienne trudności. Jej objawy, bez odpowiedniego leczenia, mogą trwać tygodniami, miesiącami, a nawet latami. Nieleczona często jest przyczyna samobójstw, które mogą dotyczyć także dzieci i młodzieży. Według Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), w Polsce aż 1,5 miliona osób walczy z depresją. Coraz częściej dotyczy ona także dzieci i młodzieży. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, w 2021 roku aż 25,3 tysiąca dzieci leczonych było z powodu zaburzeń depresyjnych i zaburzeń nastroju. Z danych WHO wynika, że w 2020 r. depresja była drugą najczęściej występującą chorobą na świecie, a do 2030 r. może to być najczęściej występujące schorzenie. Przyczyniają się do tego stres i wyzwania współczesnego świata, z którymi nie wszyscy sobie radzą.

 

Depresja objawia się nie tylko uporczywym smutkiem i brakiem zainteresowania czynnościami, które sprawiały nam najwięcej przyjemności. Jednym z najczęstszych jej objawów jest brak energii (napędu) oraz zaburzenia snu i ospałość, a także niepokój, poczucie winy, utrata poczucia własnej wartości, a nawet - sensu istnienia. Choroba ta zaburza codzienne funkcjonowanie. Często wyklucza z życia zawodowego, staje się przyczyną rozpadu związków i kryzysów rodzinnych. Poza tym wpływa na życie najbliższych osobie chorej.

 

Depresję można i należy leczyć.

Jeśli czujesz się źle lub ktoś z Twojego otoczenia stracił sens życia nie zwlekaj. Psychiatra i psycholog pomagają realnie polepszyć nie tylko funkcjonowanie osoby chorej ale także jakość jego życia.

 

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Tomyślu zaprasza każdego kto potrzebuje wsparcia, rozmowy na indywidualną konsultację z psychologiem p. Magdaleną Gałkowska-Kuźmin lub na spotkania grupy wsparcia dla osób potrzebujących wsparcia psychicznego Klub „Pomocna dłoń”, w których również uczestniczy nasz psycholog (grupa spotyka się w każdy poniedziałek od godz. 16 na salce katechetycznej przy ul. Piłsudskiego 15 – wejście od podwórza).

 

Chętne osoby zapraszamy do kontaktu:

Magdalena Gałkowska-Kuźmin – Psycholog

tel. 61 44 26 769 lub tel. kom. 697 070 580

Zegar

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 257

W poprzednim tygodniu: 274

W tym miesiącu: 785

W poprzednim miesiącu: 1152

Wszystkich: 60320